torsdag 20 november 2025

Det onda arvet, Catherine Cookson

Titel
: Det onda arvet
Serie: Mallen #1
Författare: Catherine Cookson
Utgivningsår: 1973
Förlag: SAGA Egmont
Sidor/tid: 10 timmar 20 minuter
Genre: Historisk roman, Romance
Språk: Svenska

Ljudbok
Inläsare: Kerstin Weman Thornell

Handling:
Sönerna, de flesta av dem utomäktenskapliga, till Mallen av High Banks Hall bär alla ett ont arv, en karakteristisk vit hårlock vid ena tinningen. Det sägs att de som bär den är förbannade och kommer att dö unga. När arvtagaren Thomas Mallen och de två flickor han tagit under sina vingar tvingas flytta från High Banks Hall efter att han ruinerats möter han den modiga Anna, en fattig guvernant. Men även bröderna Radlet tar sig in i deras liv. Och en av bröderna bär den omisskännliga vita hårlocken.

Snabb sammanfattning av vad jag tyckte:
När jag var i min tidiga tonår upptäckte jag Catherine Cookson. Jag älskade hennes romantiska historiska romaner som utspelade sig i England. Jag letade efter hennes böcker på bokrean varje år och har fortfarande kvar böcker av henne, trots att en del försvunnit vid utlåning till vänner. 

Jag tyckte dessa böcker var så romantiska. Numera är jag inte av samma åsikt. Denna boken till exempel, handlar om herrskapsfolk som beter sig som svin. Männen super, spelar, ligger runt och även våldtar och det räknas då som helt i sin ordning. Kvinnor bli behandlade som andra klassens medborgare och har inte mycket rättigheter. De skall dessutom vara oskulder och klandras även när de blivit våldtagna. Det är så sjukt. Men det som jag nu kan tycka är intressant i boken är hur kvinnorna kämpar och försöker överleva, trots att världen är full av manliga idioter.

Med det sagt tyckte jag den här boken var okej, men inte mycket mer än så. Det blir för mycket av manligt svineri för att jag skall kunna njuta av läsningen. 

Du kanske också vill läsa om:

Cookson Catherine Hjärtats val

Hannah Kristin Himmel över Alaska

Hannah Kristin The Four Winds 

måndag 17 november 2025

Hans sista ord, Gillian McAllister

Titel
: Hans sista ord
Serie: -
Författare: Gillian McAllister
Utgivningsår: 2025
Förlag: Modernista
Sidor/tid: 10 timmar 54 minuter
Genre: Thriller
Språk: Svenska

Ljudbok
Inläsare: Viktoria Flodström

Handling:
Den 21 juni, årets längsta dag, är Camillas liv på väg att förändras för alltid. Efter flera månaders föräldraledighet ska hon för första gången lämna sin lilla dotter på förskolan och återvända till jobbet som litterär agent. Men när hon vaknar är hennes man Luke försvunnen - och det enda spår han lämnat efter sig är ett mystiskt meddelande.

Snart exploderar nyheten om ett gisslandrama i London. Polisen dyker upp och meddelar att Luke är inblandad - men inte som offer. Camillas man, den kärleksfulla pappan och evige optimisten, är gärningsmannen.

Hur väl känner egentligen Camilla mannen hon älskar? Och vilken fara står hon själv inför om hela hennes liv är byggt på en lögn? Dessutom är hennes nästa drag avgörande. För bara Camilla vet vad det stod på lappen som Luke lämnade samma morgon som han försvann...


Snabb sammanfattning av vad jag tyckte:
Det här är samma författare som till boken "Fel tid, fel plats" en bok som jag verkligen gillade. Den här boken är minst lika bra. Efter att ha segat igenom bok efter bok, började jag på denna och ville helt plötsligt lyssna hela tiden. Den är berättad på ett sätt som gör att man måste veta mer. Man engagerar sig i karaktärerna och trots att den spänner över många år tappas inte mitt intresse. 

Det är dessutom en bok som lyckas hålla spänningen hela vägen till slutet. Det är inte fullt ös och en massa action som håller spänningen kvar utan smarta hintar om vad som kan ha hänt, nya upptäckter och små steg i rätt riktning. Vissa saker kan jag nästan lista ut och vissa saker går mig helt förbi och det är inte förrän riktigt i slutet som alla bitar faller på plats och det blir fullt förståeligt. Jag kan tänka mig att läsa denna igen. Äntligen en bok helt i min smak.

Du kanske också vill läsa om:

Fel tid, fel plats, Gillian McAllister

Bøe Grethe Nödrop 

Foley Lucy The Paris Apartment 


lördag 15 november 2025

Fem tips på böcker - Bästa mysterieböckerna

I November månad är det perfekt att plocka upp en bok med ett spännande mysterie i och vilken tur att jag då idag har fem tips på böcker med just den premissen. Det är inte alltid jag tipsar om böcker jag faktiskt verkligen tyckt mycket om under temat "Fem tips på böcker om..."  Men idag gillar jag verkligen allihop här så mycket att jag kan tänka mig att läsa om dem.

De sju morden på Evelyn Hardcastle, Stuart Turton
Vem mördade Evelyn Hardcastle? Det är den stora frågan och du som läsare får ihop med Aiden Bishop försöka lista ut detta genom att återuppleva samma dag tills mysteriet är löst. Det är bara det att du vaknar upp i en ny kropp varje dag. Roligt koncept och gör det hela intressant och spännande.

På det ensligt belägna lantgodset Blackheath har tiden hakat upp sig. Gång på gång upprepas här en och samma dag dagen då släkten Hardcastle med vänner samlas till maskeradbal och då någon mördar dottern Evelyn, nyss hemkommen efter nitton år i Frankrike.
Kväll efter kväll går hon samma öde till mötes och varje gång kommer Aiden Bishop för sent för att rädda henne. Det enda sättet att bryta cirkeln är att besvara den gäckande frågan: Vem mördade Evelyn Hardcastle?
Problemet är att varje gång dagen börjar om på nytt vaknar Aiden upp i en ny kropp, som någon av dem som var på plats under mordkvällen. Han har bara ytterst vaga begrepp om vem han själv är men en sak blir snart mycket tydlig: någon är fast besluten att hålla honom kvar på Blackheath för evigt.


En flicka som kallas Alice, Kristin Hannah
En av mina favoritböcker av Kristin Hannah om en liten flicka som dyker upp från skogen. Hon pratar inte och ingen vet var hon kommer ifrån. Ett verkligt mysterium som försöker lösas. Jag älskade denna boken.

I den lilla staden Rain Valley händer sällan något – tills en förvildad flicka plötsligt dyker upp ur skogen. Hon är smutsig, rädd och tiger som muren. Ingen vet vem hon är.

Barnpsykiatern Julia Cates, som själv flyr från en krossad karriär, tar sig an flickan – som hon kallar Alice – och försöker sakta återföra henne till livet. Men när en man med ett mörkt förflutet hävdar att han är Alices far ställs Julia inför sitt svåraste val.


Truly Devious, Maureen Johnson
Den här boken finns tyvärr inte på svenska, men den är en perfekt mysteriebok som utspelar sig på en internatskola långt ute i skogen. Internatskolan är full av hemliga gångar, rum och har en olöst mordhistoria som Stevie Bell skall försöka lösa. Lättläst, spännande och mystisk.

Ellingham Academy is a famous private school in Vermont for the brightest thinkers, inventors, and artists. It was founded by Albert Ellingham, an early twentieth century tycoon, who wanted to make a wonderful place full of riddles, twisting pathways, and gardens. “A place,” he said, “where learning is a game.”

Shortly after the school opened, his wife and daughter were kidnapped. The only real clue was a mocking riddle listing methods of murder, signed with the frightening pseudonym “Truly, Devious.” It became one of the great unsolved crimes of American history.

True-crime aficionado Stevie Bell is set to begin her first year at Ellingham Academy, and she has an ambitious plan: She will solve this cold case. That is, she will solve the case when she gets a grip on her demanding new school life and her housemates: the inventor, the novelist, the actor, the artist, and the jokester.

But something strange is happening. Truly Devious makes a surprise return, and death revisits Ellingham Academy. The past has crawled out of its grave. Someone has gotten away with murder. 


En duktig flickas handbok i mord, Holly Jackson
Alla Holly Jacksons böcker är spännande mysterieböcker. Denna handlar om en tonårstjej som inte riktigt litar på polisens lösning av ett mord. Hon undersöker själv omständigheterna under ett skolarbete och nystar upp saker polisen inte lyckats med. Spännande och lättläst!

Det har gått fem år sedan skolflickan Andie Bell mördades av Sal Singh. Fallet är avslutat, polisen vet att det var han. Alla i småstaden Little Kilton vet att det var han. Alla utom den 17-åriga true crime-entusiasten Pip Fitz-Amobi. Hon kände Sal när hon var liten och han var alltid så snäll mot henne. Hur skulle han kunna vara en mördare?
När Pip väljer ämne för sitt slutarbete i skolan är det bara en täckmantel för att kunna forska i fallet. Först är det mest för att ifrågasätta den ursprungliga utredningen, men hon upptäcker snart ett spår av mörka hemligheter som faktiskt skulle kunna bevisa Sals oskuld. Skiljelinjen mellan förflutet och nutid börjar lösas upp, och för varje upptäckt Pip gör utsätter hon sig själv för större fara.
För det råder ingen tvekan om att det finns någon i Little Kilton som inte vill att sanningen ska komma fram.


Fel tid, fel plats, Gillian McAllister
En psykologisk thriller med ett mysterium som nystas upp på ett spännande sätt, då man får se något hända och sedan går tiden baklänges. En riktigt spännande och bra bok. Ett extra tips är McAllisters nyaste bok, Hans sista ord. Det är också en riktigt bra mysteriebok.

Det är varje förälders mardröm. Din älskade son står anklagad för mord. Du vet inte varför. Du vet bara att din tonårsson sitter häktad och att hans framtid är förstörd. Den natten somnar du i förtvivlan. Allt är förlorat. Tills du vaknar ...

… och det är igår.

För varje morgon du vaknar är det ytterligare en dag tidigare. Ännu en dag före mordet. Ännu en chans att stoppa det.

söndag 9 november 2025

Sammanfattning Oktober



Lästa böcker i Oktober: 4 st. 0 DNF

  • Mumintrollet - samlade serier 2, Tove Jansson🥰 🆕  
  • Slut hennes ögon, P.D James 😨   
  • Playing the field, Ivy Bailey 🆕  
  • Tranorna flyger söderut, Liza Ridzén  👀 
🤓 Övrigt: 4 st
😨 Utmana mig själv: 2 st
📖 Från bokhyllan: 6 st
🎧 Länge i Ljudbokshyllan: 2 st
🆕 Relativt ny bok: 9 st
📚 Serie jag följer: 12 st
🔖 Bokreabok: 2 st
🥰Favoritförfattare: 20 st
📔Klassiker: st
👀Sugen på: 2 st

Goodreadsutmaning: 
Tid lyssnat: 22 timmar 11 minuter
Sidor läst: 82 sidor

Kommentar:
Mumintrollet - samlade serier 2 är andra serieboken av Tove Jansson som håller på att återutges. Jag tyckte den var en mycket trevlig bok och det var roligt att lära känna fler figurer i Muminvärlden.

Slut hennes ögon av P.D James om kommissarie Dalgliesh blev jag inte jätteimponerad av. Karaktärerna stack inte ut och handlingen var inte särskilt spännande.

Playing the field av Ivy Bailey blev jag inte heller imponerad av. Jag var definitivt inte dess målgrupp.

Men Tranorna flyger söderut av Liza Ridzén var däremot en bok som föll mig i smaken. Jag fastnade för Bo och blev känslommässigt berörd av hans liv. 

torsdag 6 november 2025

Tranorna flyger söderut, Lisa Ridzén

Titel
: Tranorna flyger söderut
Serie: -
Författare: Lisa Ridzén
Utgivningsår: 2024
Förlag: Bokförlaget forum
Sidor/tid: 7 timmar 31 minuter
Genre: Nutid, roman
Språk: Svenska

Ljudbok
Inläsare: Lennart Jähkel


Handling:
Belönad med Bonniers Bokklubbars Årets bok 2024 och Adlibrispriset Årets debut och Årets roman 2024.

En varm debutroman i samma anda som Löpa varg. Om en åldrad mans kamp för att behålla makten över sitt eget liv.

Hemma hos Bo bryts den stilla tillvaron sällan av något annat än besöken från hemtjänsten. Men han har ju sin älskade jämthund Sixten, så helt ensam är han inte. I tomrummet efter frun som flyttat in på demensboende i Östersund börjar funderingar och tvivel riva i Bo. Tiden blir alltmer knapp för att hinna lösa det som ibland känns omöjligt – relationen till sonen.

Trevande försöker far och son att nå fram till varandra. Men samtidigt är sonen övertygad om att Sixten måste flytta. Hotet om att förlora sin hund rör upp ett virrvarr av känslor som får Bo att minnas tillbaka på sitt liv, sitt faderskap och sitt sätt att visa kärlek.


Snabb sammanfattning av vad jag tyckte:
Jag börjar läsa denna boken och befarar ganska snabbt att den här kommer bli sorglig. Dels blir jag påmind om att man faktiskt åldras, inte för att jag glömt men jag försöker förtränga att människor jag älskar runt omkring mig blir äldre och jag ligger liksom inte så långt efter. En dag kan man vara gammal och det kanske inte är så kul.

Bo är den vi får följa. Vi får vara med om det sorgliga i när han vill men kroppen  inte orkar eller kan. Förnedringen när kroppen inte funkar som den har gjort, när andra behandlar honom som ett barn och när han tänker tillbaka på sitt liv. Vi får träffa på hemtjänsten och läsa deras noteringar efter deras korta besök. Det känns väldigt verkligt och väldigt sorgligt. Vi får också möta hans son som han inte har ett helt enkelt förhållande till, särskilt inte nu när förhållandet far och son förändras. 

En bra bok som också är ganska känslomässig. Det kanske inte är den bästa boken i år, men jag är så glad att jag har läst den och fått med de erfarenheterna och reflektionerna boken gav mig.

Du kanske också vill läsa om:

Osman Richard Torsdagsmordklubben (Torsdagsmordklubben #1)

Bøe Grethe Nödrop 

Backman Fredrik Folk med Ångest

måndag 3 november 2025

Playing the field, Ivy Bailey

Titel
: Playing the field
Serie: -
Författare: Ivy Bailey
Utgivningsår: 2024
Förlag: B Wahlströms
Sidor/tid: 5 timmar 34 minuter
Genre: Romance, Ya
Språk: Svenska

Ljudbok
Inläsare: Disa Ostrand

Handling:
Durham University har det bästa damfotbollslaget i ligan och deras stjärnanfallare Sadie McGrath hoppas att en vinst i år ska leda till att hon blir scoutad till en av de riktigt stora fotbollsklubbarna. Skolans herrlag imponerar dock betydligt mindre, de har aldrig vunnit ligan och riskerar nu nedflyttning om de inte blir bättre innan säsongen är över.

Då får Sadie ett oväntat uppdrag – att träna det kaxiga nya stjärnskottet i herrlaget. Arlo Hudson har precis flyttat till England från USA och är en besserwisser som vägrar lyssna på någon annan. Redan under första träningen inser Sadie att hon inte står ut med honom (även om hon kan hålla med om att han är väldigt snygg).

Frågan är vad som kommer hända under träningarna på tu man hand … Kommer Sadie att lyckas förbättra Arlos teknik? Arlo inser snabbt att Sadie spelar i en liga för sig. Men när det slår gnistor både på och utanför fotbollsplanen så kan allt hända.


Snabb sammanfattning av vad jag tyckte:
Den här boken var tänkt som en "gomrensare", en enkel bok som bara engagerar lagom mycket som man sen glömmer. 
Den var kort, det får jag ge den. Men sen var det för mycket ungdomsdrama, supande, relationstrassel, tungor i halsen och fotboll. Inte en bok som har mig som målgrupp, helt klart.

Du kanske också vill läsa om:

Angelini Josephine Starcrossed, Helena, (Starcrossed #1)

Angelini Josephine Starcrossed Hades, (Starcrossed #2)

Angelini Josephine Starcrossed Nemesis, (Starcrossed #3)

lördag 1 november 2025

Att läsa i November


Hoppsan, det är inte alltid bra att förbereda ett inlägg. Två av böckerna här har jag redan hunnit läsa ut de två sista dagarna i oktober. Playing the field och Tranorna flyger söderut.


🤓 Övrigt:
  • Passagerare 06:20 David Baldacci

😨 Utmana mig själv: 

📖 Från bokhyllan: 
  • Grottbjörnens folk, Jean M. Auel (påbörjad i oktober)
🎧 Länge i Ljudbokshyllan: 

🆕 Relativt ny bok: 
  • Hans sista ord, Gillian McAllister
  • Playing the Field, Ivy Bailey (påbörjad och avslutad i oktober)
📚 Serie jag följer: 

🔖 Bokreabok: 
  • -
🥰Favoritförfattare:

📔Klassiker:

👀Sugen på:
  • Tranorna flyger söderut, Lisa Ridzén (påbörjad  och avslutad i oktober)
  • Quicksilver, Callie Hart