Lästa böcker i Augusti: 2 st. 1 DNF
A court of wings and ruin, Sarah J MaasOMLÄSNING DNF ca 50%- Inte död riktigt än, Holly Jackson 🆕 🥰
- Hitta hem, Eleonore Holmgren 🥰
😨 Utmana mig själv: st
📖 Från bokhyllan: 6 st
🎧 Länge i Ljudbokshyllan: 2 st
🆕 Relativt ny bok: 7 st
📚 Serie jag följer: 11 st
🔖 Bokreabok: 2 st
🥰Favoritförfattare: 19 st
📔Klassiker: st
👀Sugen på: 1 st
Goodreadsutmaning:
Tid lyssnat: 25 timmar 59 minuter
Sidor läst: 0 sidor
Kommentar:
Augusti är helt klart inte en läsmånad för mig. Ärligt talat är jag inte så förtjust i Augusti alls. Det brukar vara fuktig värme, vilket är den värsta sortens värme. Getingarna bli galna och bananflugorna invaderar. Samtidigt är det förändringar på gång. Jobbar inom förskola/skola skall allting startas upp och är nytt. Nytt schema, nya rutiner, nya barn, nya kollegor. Det är också alltid förändringar i livet. Man skall tillbaka från semestern, barnen skall börja skolan med allt vad det innebär. Allt är nytt och osäkert och inga rutiner är satta. Jag är inte en person som gillar sånt. Jag gillar att ha rutiner och ha det tryggt och lugnt och jag älskar att ha koll på läget.
Det blev en lång förklaring till varför det är svårt att läsa i Augusti. Men efter att gett upp om Sarah J Maasboken som ju faktiskt var en omläsning jag inte orkade med. Gav jag mig på Holly Jacksons nya bok, Inte riktigt död än. Jag tror jag har läst alla hennes böcker och det här var en av dem jag gillar bäst. Den kanske inte kommer stanna i minnet särskilt länge. Men den var spännande och lättläst och läsvärd.
Sedan tog jag tag i tredje boken i Eleonore Holmgrens Lindöserie, Hitta hem. Den var helt underbart ljuvlig att läsa. En riktigt bra svensk feelgood när den är som bäst.
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar