Tisdag igen och det betyder ofta på denna blogg Tisdagstrion från Mina skrivna ord. Denna veckan är det till att tipsa om tre böcker under temat: Afrika
Jag har läst alldeles för få böcker som utspelar sig på denna enorma kontinent. Så istället för att tipsa om de stackars få böcker jag läst tänkte jag istället ta tre böcker som jag faktiskt har tänk att få läst i år och som utspelar sig någonstans i just Afrika.
Olanna och Kainene är så olika som två tvillingsystrar kan bli. Olanna har ärvt sin moders mjuka kvinnliga skönhet och hon gör sig till vän med alla. Kainene är sluten och hård och bestämmer sig tidigt för att gå i sin välbeställda faders fotspår och bli affärskvinna. Hon möter engelsmannen Richard som blir blixtförälskad i henne men hon funderar inte ett ögonblick på att bilda familj till skillnad från Olanna som flyttar ihop med sin stora kärlek, Odenigbo och får en dotter, Baby.
Hos Odenigbo möter vi också hans unge tjänare Ugwu, en fattig pojke från landet som i ung ålder visar att han har huvudet på skaft och behandlas som en i familjen. Men det är svåra tider i Nigeria även för de privilegierade och när kriget bryter ut blir de alla offer för fruktansvärda händelser som sliter sönder deras liv. Hem och familj splittras, Ugwu blir tillfångatagen och tvingad att gå ut i strid, Olanna och Richard söker tröst hos varandra och ideal och lojalitet testas och förskjuts för alltid.
En grupp turister försvinner i Kongos djungel. Två av dem är svenskar. Året är 1998. Ingen vet varför de försvann och vad som har hänt dem. En av dem som försöker ta reda på det är Lars Ferm, en ambitiös och driven reporter på TVSverige, landets största kommersiella kanal. Snart inser Ferm att han har gett sig in i en farlig situation som övergår hans vildaste fantasi.
De kidnappades öde hamnar i den svenska regeringens händer och Lars Ferm blir alltmer besatt av att avslöja sanningen, men ju närmare han kommer, desto mer riskerar han sitt eget liv. I skuggan av en afrikansk rebelledare måste Lars kämpa för att inte bli nästa offer.
Det börjar med råttorna. Snart därefter insjuknar de första människorna. Den algeriska staden Oran hemsöks av pesten och blir en stad i belägringstillstånd. Invånarna svarar på paniken och skräcken som sprider sig på olika sätt: vissa ger upp, andra söker syndabockar. Några få, som doktor Bernard Rieux, tar upp kampen mot den dödliga sjukdomen. Camus roman från 1947 om rädsla, mod och motstånd hör till världslitteraturens klassiker.
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar