Jag har nyligen börjat lyssna på Andy Serkins när han läser in Tolkiens böcker och kände genast att jag ville göra ett inlägg som hyllar fantastiska inläsare.
Det finns riktigt dåliga inläsare som jag inte ens klarar av att lyssna på. Det finns inläsare som jag är rätt neutral till, som jag kan lyssna på utan att störa mig på och där jag kan dra upp lästempot utan att det känns konstigt.
Det finns bra inläsare som jag kan komma ihåg och verkligen uppskatta deras insats. Men så finns de där inläsarna som gör så mycket för boken. Som jag aldrig någonsin ens skulle fundera på att öka lästempot på, eftersom det skulle förstöra halva upplevelsen av boken.
Jag har tre favoriter. Tre stycken inläsare som jag njuter av att lyssna till varje sekund. De som gör berättelsen flerdimensionell och en extraordinär läsupplevelse.
Tove Jansson: Ingen annan kan läsa Tove Janssons böcker. Hon har sin finlandssvenska och hon har sina betoningar och pauser och ingen kan göra det på samma fantastiska sätt. Ibland kan jag sätta på en av hennes inläsningar för att de lugnar mig och gör att jag känner mig trygg.
Andy Serkins: Min nya favorit. Tolkiens böcker blir väldigt lättlyssnade och levande med hans inläsningar. Han berättar på ett sådant sätt att det känns som en saga, han gör perfekta röster till karaktärerna och detta är verkligen någonting han bemästrar på en nivå som få har.
Stephen Fry: Stephen Fry har samma nivå. Han läser in Harry Potterböckerna så att allt blir levande och han mejslar ut varje karaktär enbart med sin röst och sättet han läser. Han är en fantastisk inläsare.
Några andra som är riktigt bra är:
Stefan Sauk när han läser Jussi Adler-Olsens serie om avdelning Q. Karaktärerna i den serien är för evigt präglade av Stefan Sauks röst och tolkning av dem. Filmer och serier kan inte mäta sig med den.På liknande sätt är det med Tomas Bolme och serien om Carl Hamilton av Jan Guillou. Karaktärerna är så förknippade med hur Bolme har läst dem att det numera är så de låter och är.
Astrid Lingdren inläsningar av hennes böcker är naturligtvis ett måste. De är en stor del av min barndom och Astrids röst är också en källa till trygghet och underbara läsupplevelser.
Robert Gustavsson när han läser in barnboksserien Hicke Hiskelig Halvulk III av Cressida Cowell. När jag lyssnade på denna serien med barnen när de var små hade vi så roligt tillsammans. Roberts röster till karaktärerna är helt underbara och har gjort dessa böcker till härliga läsminnen.
Har du lyssnat på några böcker där inläsaren gjorde ett fantastiskt jobb så tipsa gärna i kommentarerna.







Inga kommentarer:
Skicka en kommentar